Referans Açıklaması

Beykoz Konaklarında Mesut Bey'in Şöminesi Tamir Edildi

Mesut bey ile daha öncede yapmış olduğumuz işlerden memnun kaldığı için bizi tercih ettiğini ifade etti. Villanın şöminesi yandığında içerideki asansörden hatta asma tavanın bazı yerlerinden duman geldiği konusunda şikayeti vardı. Sorunu halledip halledemeyeceğimize ya da ne yapabileceğimizi sordu, bizde ön taraftan müdahale edip evin dizaynına zarar vermek yerine arka taraftan bir bölüm açıp kontrol ederek çözüm üretebileceğimizi belirttik ve anlaşıp malzeme tedarik etmemizin ardından uygulamaya geçtik.

Uygulama 1. Gün : 

Hazırlanan bölümden haznenin isi odasının kontrollerini yaptık. Resimlerde gördüğünüz üzere herhangi bir isi odası yapılmamış, alçıpanlarında kağıtları tutuşmuş ve galvaniz boru kullanılmış. Bunların hepsi zaten büyük sorun ama asıl sorun için biraz daha uğraşıp baca bağlantı kısmına ulaştık ve şömineyi kuranların baca bağlantısını yapmadığını gördük. 

Villa eski tip olduğu için Briket baca kullanılmış ve şömineyi kuran ustalarda Briket bacanın içine boruyu yerleştiremedikleri için Briket bacanın bittiği yere galvaniz boruyu dayayıp telle bağlayıp bırakmışlar. Bu nedenle evin her yerine, asma tavanlara duman verdiğini tespit ettik. Elimizde bu tarz bir aparatımız olmadığı için müşterimizden 1 gün müsaade istedik ve Brikete göre paslanmaz krom dan aparat yaptırdık.

Uygulama 2. Gün : 

Bir gün evvel yaptırmış olduğumuz aparat ve diğer paslanmaz bacalarımız ile kontrol yaptık ve uyup uymadığına baktık. Kontrollerimizde uygun olduğuna karar verdik ve borumuzu izole ettik. Isı odasını tekrardan yaptık ve son olarak bacanın etrafında kalan boru kablo vb. malzemelerin izolasyonunu tamamladık. Bağlantımızı yaptık, duvarımızı işleyip kapanması gereken yerleri kapattık.

Şöminemizi denemek amaçlı yaktığımızda kokunun ve dumanın kesildiğini gördük. Müşterimize bu şekilde teslim ettik. Aletlerimizi ve eşyalarımızı toparlarken şöminenin camının kırıldığını söyledi müşterimiz. Kontrol ettiğimizde şömineye damperli cam takılmış ve bundan önce çekiş çok az olduğu için yakılmamış. Cam ısı görmediği için problem çıkarmamış fakat şimdi tam performansta ısı verdiği için cam tuz gibi tane tane parçalandı. 

Ölçülerimizi aldıktan sonra ısıya dayanıklı seramik cam ile değiştirildi. Kırılan cam 6 mm, yerine takılan cam ise 4mm. Aradaki farkı asansörlü bir hazne olduğu için ağırlık monte ederek müşterimizin tüm sorunlarını gidermiş olduk.

Kullanılan Malzemeler

  • İthal taş yünü
  • Seramik yünü
  • Paslanmaz krom baca 304 kalite 0.50 kalınlık
  • Ytong
  • Isıya dayanıklı Seramik cam (4mm kalınlık)

Mesut Bey’e verimli çalışma ortamı sağladığı için teşekkür ederiz güzel günlerde kullanmasını temenni ederiz.


Paylaş