Açık ve Kapalı Hazneli Şöminelerin Farkları Nelerdir?

Açık ve Kapalı Hazneli Şöminelerin Farkları Nelerdir?

Hazne şöminenin içine konulan, ısının alındığı ateşin yandığı, döküm yada ateş tuğlasından imal edilen bir şömine elemanıdır.  

Eski usül hazneler ateş tuğlasından yapılanlardır, bunlar açık hazneye örnektirler. Ortamı ısıtma konusunda pek başarılı değillerdir, daha çok görsellik bakımından bulunduğu mekana farklı bir hava katarlar. Ancak; evin yada bulunduğu mekanın içindeki ısıyı da dışarıya götürme ihtimali vardır.  Son 10 yıldır yapılan hazneler döküm hazne veya ateş tuğlasından yapılan hazneler olsalar bile bunlar cam kapaklı olduklarından kapalı haznelerdir.  

Kapalı hazneler tamamen ısıyı içeride tutmaya yarayan ve bulunduğu mekana homojen olarak ısıyı aktaran haznelerdir. Açık haznelerde şömine içine giren oksijen miktarı çok fazladır, dolayısıyla içerideki oksijeni baca karşılar ve bunun sonucunda şömine içindeki ısının ancak %15 civarı mekana iletilir. Bu da ısınma için yeterli gelmeyebilir. Kapalı haznelerde ise şömine içine giren oksijen miktarı bir hayli kısıtlı olacağından şömine tarafından üretilen ısının %85 kadar kısmı ortama iletilir ve oldukça ideal bir ısıtma sağlanmış olur.   


Bu yazıyı paylaşın